Uczniowie ZSLiZ w Olecku sprzątają cmentarz ewangelicki.

26 kwietnia 2017 roku uczniowie klasy II Liceum Ogólnokształcącego przy Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych w Olecku wraz z opiekunami- Janem Grzybem i Wojciechem Tatarczukiem, wzięli udział w sprzątaniu cmentarza ewangelickiego znajdującego się w centrum Olecka.

Nekropolia ta jest ostatnim miejscem spoczynku niemieckich mieszkańców Margrabowej/Treuburga i okolic, pochówki dokonywane były w latach 1820 – 1945. Znajdują się tu również dwie kwatery żołnierskie z okresu I wojny światowej – zostało tu pochowanych 147 żołnierzy niemieckich oraz 143 żołnierzy rosyjskich.

W 1986 r. kwatera żołnierzy niemieckich i rosyjskich wpisana została do rejestru zabytków.

Niegdyś ta nekropolia była najbardziej tajemniczym i jednym z piękniejszych punktów Olecka, często z niezwykłymi i niejednokrotnie kunsztownie zdobionymi ogrodzeniami, miejsce pielęgnowane i otoczone szacunkiem. Swój niepowtarzalny wystrój cmentarz zachowywał jeszcze w latach 80, potem nastąpiła totalna dewastacja, dotyczyło to zwłaszcza pięknie kutych metalowych elementów.

Zorganizowana akcja miała na celu pokazanie młodzieży, jak ważna jest dbałość o tradycję i historię regionu, poszanowanie zabytków. Uczniowie chcieli też pokazać mieszkańcom Olecka, że warto dbać o to, co wokół nas, o zabytki historii, bo to stanowi nasze wspólne dobro.

Sprzęt do przeprowadzenia akcji (rękawiczki i worki) organizatorzy otrzymali od Urzędu Miejskiego w Olecku.

Źródło:  http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/34029,olecko-kwatery-wojenne-na-cmentarzu-ewangelickim-.html

Autor: Wojciech Tatarczuk