Święto 15 pułku przeciwlotniczego

Święto 15 Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego ustanowiono Decyzją nr 74 Ministra Obrony Narodowej 4 sierpnia 1994 r. na dzień 7 maja w rocznicę powstania 15 Pułku Artylerii Przeciwlotniczej, którego chlubne tradycje pułk dziedziczy.

W dniu 12 maja od wczesnych godzin porannych koszary pułku licznie odwiedzały dzieci i młodzież z gołdapskich szkół i przedszkoli w ramach zorganizowanego Dnia Otwartych Koszar. Swój sprzęt prezentowały wystawiły także inne służby mundurowe min. policja państwowa, żołnierze Żandarmerii Wojskowej. Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się stanowisko wystawione przez 14 dywizjon artylerii przeciwpancernej z Suwałk. Prezentowali oni uzbrojenie armii przedwrześniowej i kawalerii polskiej. Żołnierze 15 pułku prezentowali  sprzęt i uzbrojenie będące na wyposażeniu poszczególnych pododdziałów  pułku. Elementem wieńczącym obchody święta pułku był uroczysty apel. Jak zwykle nie zawiedli przyjaciele i sympatycy pułku. Wśród licznie przybyłych gości byli min. Przedstawiciel Wojewody p. Krzysztof Marciniak, Burmistrz Gołdapi – p. Tomasz Luto, vice starosta powiatu p. Grażyna Senda,  byli dowódcy 15 pułku, dyrektorzy szkół, kombatanci i weterani misji poza granicami kraju, przedstawiciele służb mundurowych powiatu oraz jednostek wojskowych 16 dywizji i jednostek zaprzyjaźnionych. Uroczysty apel był doskonałą okazją do wręczenia aktów mianowania na wyższe stopnie oficerskie,. Dowódca wyróżnił także wyróżniających się żołnierzy min. odznaką i tytułem honorowym „Zasłużony Żołnierz RP” – III stopnia, pismami pochwalnymi ze zdjęciem wyróżnionego żołnierza na tle sztandaru jednostki wojskowej, listami gratulacyjnymi, urlopami nagrodowymi oraz pochwałami. W trakcie uroczystości zaproszenia goście podkreślali ogromne znaczenie z obecności żołnierzy na ziemi gołdapskiej.  Życzyli dalszych sukcesów w wykonywaniu obowiązków  i wytrwałości w trudnej żołnierskiej służbie. Uroczystość zakończyła się defiladą pododdziałów pułku. Apel uświetniła swoją obecnością orkiestra wojskowa z Giżycka. Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych w Olecku reprezentowała nauczycielka przedmiotu edukacja wojskowa Eliza Mrzilek- Święcka.