UCZNIOWIE Z ZSLIZ W OLECKU NA OBOZIE PROOBRONNYM

Z inicjatywy Biura do Spraw Proobronnych MON w dniach 25-28 maja 2017 r. odbywał się obóz szkoleniowy dla nauczycieli i uczniów szkół prowadzących klasy mundurowe z województwa warmińsko-mazurskiego.

Celem obozu było przyswojenie umiejętności proobronnych oraz podniesienie zdolności w zakresie przydatnym dla przyszłych kandydatów do zawodowej służby wojskowej.

Czterodniowy obóz odbywał się na terenie ośrodka wypoczynkowego „Leśne Wrota” w miejscowości Wojtkowizna k. Olsztyna oraz na strzelnicy „Obuchowo” k. Morąga pod fachowym okiem członków Warmińsko - Mazurskiego Zarządu Wojewódzkiego Ligi Obrony Kraju w Olsztynie.

W programie na terenie ośrodka w Wojtkowiźnie realizowane były zajęcia ze szkolenia medycznego, podstaw musztry, terenoznawstwa, taktyki i survivalu oraz budowy broni strzeleckiej.

Natomiast na terenie strzelnicy przeprowadzany był najbardziej rozbudowany punkt programu, podczas którego uczniowie i nauczyciele zapoznali się z różnymi rodzajami broni i amunicji ze strzelaniem bojowym włącznie. Uczestnicy obozu strzelali m.in. z broni małokalibrowej MP5 A5, MP5 SD, StG 44, pistoletów centralnego zapłonu Glock 17, P99 Walther, pistoletów maszynowych PPsz 41, pm 63 RAK, pm 98 Glauberyt, karabinów kbk i strzelb gładkolufowych Mossberg, Taurus Magnum i karabinów maszynowych rkm DPM.

Organizatorem całego przedsięwzięcia, które przeprowadzone zostało w formie zadania zleconego przez Ministerstwo Obrony Narodowej, było Biuro Warmińsko-Mazurskiego Zarządu Wojewódzkiego LOK w Olsztynie. Nadzór merytoryczny nad jego realizacją sprawowało Biuro do Spraw Proobronnych.

W obozie brali udział uczniowie i nauczyciele ze szkół z Węgorzewa, Elbląga, Olecka, Gołdapi i Kętrzyna.

Grupę z Olecka reprezentowali uczniowie z Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych w Olecku z nauczycielką przedmiotu edukacja wojskowa Elizą Mrzilek-Święcką.

Autor: Eliza Mrzilek-Święcka