Uczniowie ZSLiZ w Olecku na Ogólnopolskich Obchodach 150. rocznicy urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz 100. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

3 czerwca 2017 roku z okazji tak niezwykłej rocznicy Oddział Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej w Olecku zorganizował uroczystość patriotyczno-religijną, do której udziału zaproszono uczniów i nauczycieli naszej szkoły.

Uroczystość miała miejsce w malowniczym Majątku Giże Marczak, którego gospodarzami są:  Lech  i Anna Marczak.

Wydarzenia w Giżach zgromadziły wielu znamienitych gości. Uroczystości uświetniła obecność kompanii honorowej 15 Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego.  A główne punkty programu to m. in. Msza Święta polowa, odsłonięcie obelisku ku czci Józefa Piłsudskiego, zasadzenie „Dębu Niepodległości”, nadanie stopni oficerskich i odznaczeń, referaty zaproszonych gości.

Jesteśmy zaszczyceni zaproszeniem do udziału w uczczeniu tak istotnych dla nas-Polaków wydarzeń. Przygotowaliśmy program słowno-muzyczny, w którym uczestniczyli nasi uczniowie (m. in. przedstawiciele klas mundurowych, Jednostki Strzelec z Olecka i Gołdapi), ale również gimnazjaliści z Gimnazjum nr 2 im. M. Kopernika w Olecku.

W programie wystąpili uczniowie ZSLiZ: Katarzyna Buza, Konrad Maksimowicz, Joanna Szyc, Dawid Bartłomiejczyk, Hubert Jaroni, Paweł Kardel, a także  nasi absolwenci: Wiktoria Truchel, Paweł Szabunia, Kamil Eksztajn. Nauczyciele, którzy przygotowali młodzież to: Urszula Romotowska, Anna Kaczor (przygotowanie gimnazjalistów), Eliza Mrzilek-Święcka oraz  Piotr Bartoszuk.

Uczniowie ZSLiZ dbali również o porządek w trakcie uroczystości (klasa 2 Lo), z kolei uczniowie klas żywieniowych z promiennym uśmiechem zajmowali się  obsługą gości.

Warto również dodać, że dużym wyróżnieniem dla nauczycielek naszej szkoły  stało się otrzymanie odznaczenia  w podziękowaniu za krzewienie idei
i czynów Marszałka Józefa Piłsudskiego
. Wyróżnienie to otrzymały panie: Anna Kaczor,  Eliza Mrzilek-Święcka i Urszula Romotowska .

Autor: Urszula Romotowska