ARTUR URBANOWICZ Z WIZYTĄ W NASZEJ SZKOLE

3 stycznia 2018r. w spotkaniu z młodym pisarzem Arturem Urbanowiczem wzięli udział uczniowie klas III LO, III TŻ, II TŻ, IV TA.

Jak przystało na matematyczny umysł autora i jego pisarską wyobraźnię spotkanie zostało precyzyjnie przemyślane, wzbogacone zdjęciami, które w dosłowny i aluzyjny sposób odwoływały się do motywów z książek. Artur Urbanowicz z dużym poczuciem humoru i dystansem do siebie opowiadał o własnych inspiracjach, o znaczeniu tytułu powieści , o procesie powstawania okładek , o zmaganiach z wydawcami. Starał się pobudzić młodych ludzi nie tylko do czytania powieści , ale także do refleksji o języku i symbolice grafiki na okładkach książek.

Artur Urbanowicz

Urodzony w 1990, z wykształcenia matematyk, z zawodu informatyk i wykładowca akademicki, z charakteru chorobliwy perfekcjonista. Smykałkę do wymyślania różnych historii odkrył w sobie jeszcze w dzieciństwie, co poskutkowało napisaniem pierwszej powieści do szuflady w wieku czternastu lat. Zafascynowany gatunkiem horroru pod każdą postacią, w swoich opowieściach nie stroni jednak od wątków obyczajowych i skłaniających do głębszych przemyśleń. Wnikliwy obserwator i słuchacz. Wychodząc z założenia, że literatura powinna pełnić funkcję przede wszystkim rozrywkową, w tekstach stawia na lekkość, bawienie czytelnika, manipulowanie nim i obowiązkowe zaskoczenie na końcu. Zadebiutował słowiańską powieścią grozy pod tytułem Gałęziste z fabułą osadzoną na jego ukochanej, rodzinnej Suwalszczyźnie. Książka ta zdobyła „Złotego Kościeja”, została nominowana do Nagrody Literackiej im. Wiesława Kazaneckiego, jak również znalazła się w finałowej czwórce walczącej o Nagrodę Polskiej Literatury Grozy imienia Stefana Grabińskiego.

Autor: RN