Mini Sad - Zielona Klasa

Uczniowie ZSLiZ zostali zakwalifikowani do II etapu  w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Tradycyjny Sad”, organizowanym przez Fundację Banku Ochrony Środowiska.

Zadanie jakiego podejmuje się zespół ma na celu ochronę tradycyjnych odmian drzew owocowych. W kwietniu zostały posadzone jabłonie na terenie  szkolnego ogródka. Sad składa się z : Antonówki, Kronselki, Koszteli, Szarej Renety i Papierówki.

Dodatkowym walorem  projektu „Tradycyjny Sad” prowadzonym przy współpracy z Polską Akademią Nauk – Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej jest tworzenie banku genów ginących już odmian historycznych. Polega on na zbieraniu informacji i katalogowaniu starych drzew owocowych w postaci ogólnopolskiej mapy pomologicznej.

Stare drzewa rosną powoli, ale owocują przez lata. Jeszcze dziś możemy znaleźć 100–letnie jabłonki w dobrym stanie. I stąd w naszym projekcie wciąż przewija się słowo „tradycja”.   To działanie czasu, inna perspektywa patrzenia na drzewa w środowisku przyrodniczym. Dążymy do tego, by nie zaginęła tradycja  starych drzew owocowych, które przez stulecia były podstawą funkcjonowania społeczności polskiej. W ostatnich pięćdziesięciu latach wyginęło ponad 80% stanu drzew starych odmian, ponieważ zapanowała moda na sady produkcyjne = towarowe = przemysłowe. Więcej, szybciej, lepiej! Natura nie lubi drogi na skróty i niechybnie wystawia rachunek.

Udział w projekcie pozwoli przeżyć wspaniałą przygodę tworzenia przedsięwzięcia od zera - począwszy od zdobycia wiedzy poprzez zastosowanie jej w praktyce oraz przyczyni się do odzyskiwania naturalnego dziedzictwa.

Zespół Mini Sad – Zielona Klasa

z opiekunami: p. Anną Olszewską i p. Moniką Brodowską