Dzień Pustej Klasy

Aby uczcić Dzień Pustej Klasy, uczniowie klasy I THR wybrali się na pieszą wycieczkę, której celem było zwiedzanie oleckich zabytków.

Pierwszym miejscem, do którego dotarliśmy, był stary cmentarz ewangelicki. Dużą uwagą cieszył się pomnik poświęcony żołnierzom poległym w wojnach prusko-austriackiej i prusko-francuskiej z lat 1866 i 1870-1871, na którym znajduje się inskrypcja w języku niemieckim "DEM ANDENKEN • DER IN DEN RUHMREICHEN • FELDZÜGEN DER JAHRE 1866 U. 1871 • GEFELLENEN KRIEGER AUS DEM • KREISE OLETZKO".

Następnie obejrzeliśmy znajdujący się niedaleko zabytek techniki – wieżę ciśnień, która liczy już 111 lat. Potem zeszliśmy na największy w Europie Rynek, mierzący ponad 6 ha. Podziwiając zabytkowe kamieniczki oraz młyn wodny z 1895 roku, dotarliśmy do wybudowanego w neogotyckim stylu Sanktuarium Krzyża Świętego. Uczniowie poznali historię o krzyżu, z którego blisko 40 lat temu, przez kilka miesięcy,  płynęła czerwona substancja. Po wykonaniu badań okazało się, że ciecz jest bardzo zbliżona do krwi. Ostatnim miejscem, do którego dotarliśmy, była siedziba Oleckiego Stowarzyszenia Aktywnych „Zamek” mieszcząca się w neogotyckim budynku starostwa z 1897 roku, gdzie obejrzeliśmy wystawę „PRL w małych mazurskich miasteczkach”. Oprowadziła nas Małgorzata Kozłowska – bibliotekarka z ZST w Olecku. Obejrzeliśmy m. in. gramofony, pralkę Franię, magnetofony, maszyny do pisania i wiele innych urządzeń i przedmiotów codziennego użytku z  czasów PRL.

Wycieczkę zorganizowała Justyna Waszkiewicz – wychowawczyni naszej klasy.

Autor: Klaudia Stach