ZSLIZ W NARODOWYM CZYTANIU

Wrzesień obfitował w całym kraju w spotkania z literaturą. W tym roku na okoliczność „Narodowego czytania” wybrano Przedwiośnie Stefana Żeromskiego. W większości miast czytano wybrane fragmenty utworu. Do czytania zapraszano różne osoby - przedstawicieli samorządów, różnych instytucji, młodzież szkolną i akademicką. W Gołdapi czytanie odbyło się 7 września w 15. PPLOT, w Olecku 8 września przed kinem miejskim. W obu czytaniach naszą szkołę reprezentowała Eliza Mrzilek-Święcka.

Przedwiośnie to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej. Do tej pory ukazało się ok. 120 polskich i ponad 10 zagranicznych wydań Przedwiośnia. Doczekało się też dwóch ekranizacji (1928, 2001).

Autor: M. E. Mrzilek-Święcka