Światowy Dzień Zdrowia 2017 Depresja - porozmawiajmy o niej.

Tematem przewodnim tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia, którego obchody przypadły 7 kwietnia, była depresja.

Choroby depresyjne należą do najważniejszych na całym świecie i najbardziej znaczących obrazów choroby. W różnych formach dotyczą do 20% ludności. Myślenie, uczucia, organizm, kontakty społeczne – wpływają na całe życie. Mimo ich ogromnego znaczenia, depresja jest często nierozpoznawana lub też niewystarczająco leczona. Powoduje to duże cierpienie i utratę jakości życia osób dotkniętych tym schorzeniem i ich bliskich. Dodatkowo, w minionych latach stało się jasne, że depresja jest chorobą wywołaną chronicznym stresem, stąd też określenie „depresja wywołana stresem”. Stanowi czynnik ryzyka dla innych ważnych chorób społecznych, takich jak zawał serca, udar mózgu, osteoporoza i cukrzyca.

Myśli o odebraniu sobie życia to jeden z objawów depresji. I choć mogą się pojawić u każdego w trudnym momencie życia, to u osoby będącej w depresji utrzymują się zazwyczaj przez dłuższy czas. Powracają, bywają uporczywe, umykają kontroli, a nawet prowadzą do podejmowania konkretnych decyzji oraz autodestrukcyjnych działań. Myśli takie pojawiają się u ok. 80% chorych, a ryzyko samobójstwa w przypadku osób cierpiących na depresję, wg różnych statystyk, szacowane jest na 15-20%. Ryzyko podjęcia próby samobójczej jest jeszcze większe. Bezsprzecznie, depresja to więc jedna z głównych przyczyn samobójstw na świecie.

Aby przybliżyć uczniom etiologię, objawy i sposoby leczenia, aby uważniej obserwować siebie i swoich bliskich, aby odróżniać zwykły smutek od objawów, które powinny niepokoić, zostały przeprowadzone w klasach zajęcia o tejże tematyce. Z zainteresowaniem młodzież obejrzała film pt. „Depresja. Jedna z najczęstszych chorób psychicznych”. W celu utrwalenia treści można raz jeszcze przyjrzeć się gazetce na tablicy, przygotowanej przez pedagoga i psychologa szkolnego.

Zachęcam do wypełnienia online psychotestu, każdego, kto zmaga się z przedłużającym się smutkiem, niechęcią, brakiem motywacji:

Jeżeli zaniepokoją cię uzyskane wyniki, zgłoś się do szkolnego specjalisty. Nie czekaj!

Jeśli interesuje cię tematyka, zajrzyj na profesjonalną stronę Psychologia.net.pl i zapoznaj się z artykułem Elżbiety Bieleń.

Autor: Ewa Urbanowicz