Nietypowa lekcja wychowawcza…

8 grudnia 2017 r. klasa I TL, wraz z wychowawczynią Urszulą Zaborowską, wybrała się na wystawę Instytutu Pamięci Narodowej pt. Zbrodnia katyńska, która zaprezentowana została w  sali konferencyjnej internatu szkolnego.

Z zainteresowaniem zapoznaliśmy się ze zdjęciami i fotografiami, które ukazywały tragiczne losy polskich żołnierzy i oficerów wziętych do niewoli przez Sowietów podczas kampanii wrześniowej.

- Pierwszy raz byłam na takiej wystawie. Moją uwagę przykuły zeznania Dymitra Tokariewa, szefa Zarządu NKWD w Kalininie, dotyczące tamtego okresu. Opowiadał m. in. o osiemnastoletnim chłopcu skazanym na rozstrzelanie, którego jedyną winą było to, że pracował od pół roku w straży granicznej jako telegrafista. To było straszne i bardzo niesprawiedliwe.  Mogę przyznać, że bardzo mi się podoba zdobywanie wiedzy w taki sposób – zauważyła Magda Snopko.

Natalia Zubrzycka

Warto pamiętać!

Po agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 r. do niewoli radzieckiej dostało się 250 tys. obywateli polskich: żołnierzy Wojska Polskiego i Korpusu Ochrony Pogranicza, funkcjonariuszy policji, straży więziennej i innych służb. Na przełomie 1939 i 1940 r. NKWD aresztowało tysiące obywateli polskich pod zarzutem „działalności kontrrewolucyjnej”. W dniu 5 marca 1940 r. władze najwyższe ZSRR wydały decyzję o rozstrzelaniu blisko 15 tys. jeńców z obozów w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku oraz 11 tys. więźniów przetrzymywanych w więzieniach tzw. Zachodniej Białorusi i Zachodniej Ukrainy. Ostatecznie w kwietniu i maju 1940 r. zamordowano 21 857 polskich obywateli. Władze Związku Radzieckiego dopiero w 1990 r. przyznały się do popełnienia zbrodni, po półwieczu podtrzymywania kłamstwa w tej sprawie.