Powiatowe obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległosci z udziałem ZSLiZ

09 listopada 2018 r. w sali Regionalnego Ośrodka Kultury „Mazury Garbate” w Olecku odbyły się uroczyste obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wydarzenie zorganizowane zostało przez Starostwo Powiatowe w Olecku i uczniów oraz nauczycieli Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych w Olecku.

Zaproszeni goście po  przekroczeniu symbolicznej granicy dzielącej – a raczej łączącej – dwie przestrzenie czasowe – teraźniejszość z przeszłością stali się świadkami wydarzeń, w których to nasi dziadkowie, pradziadkowie, prapradziadkowie w imię wolności musieli stawiać czoła niebezpieczeństwu, gdy niejednokrotnie zmuszani byli poświęcać to, co mieli najcenniejsze – marzenia, młodość, rodzinę, w końcu … ŻYCIE. Historia przedstawiona przez uczniów i nauczycieli ZSLiZ w Olecku opowiadała o kufrze NIEstraconych nadziei przeciętnych Polaków, bez nazwisk, bez dat ich zasług i śmierci. Przygotowana etiuda wyrosła z przekonania, że powinnością każdego Polaka jest podtrzymywanie pamięci o tym, iż nasza WOLNOŚĆ wywalczona została – jak przed laty pisał Władysław Bełza – „krwią i blizną”, nie tylko przez tych, którzy na trwałe zapisali się na kartach historii, ale również przez tych , po których pozostały jedynie stare znoszone buty. W drugiej części uroczystości wszyscy uczestnicy mieli możliwość obejrzeć wystawę pt. Od zaborów do niepodległości, do której komentarz wygłosił Jacek Rutkowski, nauczyciel konsultant Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli Oddział w Olecku.

Społeczność ZSLiZ serdecznie dziekuje wszystkim zgromadzonym, że zechcieli wspólnie  uczcić setną rocznicę niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Dziękujemy Panu Jackowi Rutkowskiemu z Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli Filia Olecko za cenne wskazówki merytoryczne. Dziękujemy Straży Granicznej w Gołdapi, Nadleśnictwu Olecko oraz Przedsiębiorstwu Wielobranżowemu KRAM Olecko za udzielone wsparcie podczas przygotowania scenografii znajdującej się na scenie i przed budynkiem Regionalnego Ośrodka Kultury Mazury Garbate w Olecku. Dziękujemy również p. Lucynie Sadowskiej, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Olecku za umożliwienie gościnnego występu Filipa Nowela. Za miłą atmosferę podczas wielogodzinnych prób dziękujemy także wszystkim zaangażowanym w przygotowania pracownikom Regionalnego Ośrodka Kultury „Mazury Garbate”.

W etiudzie pt. Kufer NIEstraconych nadziei wystąpili:

Kuba Andryszczyk

Kuba Chudy

Angelica Dietrich

Kacper Domalewski

Ewelina Dzierżyk

Martyna Dzierżyk

Oliwia Drejer

Ola Dźwilewska

Gabriela Ejsmont

Tomek Jachimowicz

Mateusz Mazurek

Mateusz Mitin

Magda Pilichowska

Wioleta Rybczyńska

Adam Gojlik

Rafał Miezio

Kornelia Ogrzal

Filip Nowel (SP nr 3 w Olecku)

Marta Wodzyńska-Nowel, nauczycielka języka niemieckiego

Przemysław Michniewicz, nauczyciel historii.

Scenariusz i reżyseria: Przemysław Michniewicz