Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu przypada zawsze w trzeci czwartek listopada. Pomysł obchodów narodził się w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów.

W efekcie, aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada (tydzień przed obchodzonym w Stanach Zjednoczonych Dniem Dziękczynienia) za Dzień Rzucania Palenia.

W naszej szkole od wielu lat również włączamy się do tych obchodów. W tym roku Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu przypadał 15 listopada (czwartek).
W związku z tym na terenie szkoły samorząd uczniowski wraz ze szkolnym pedagogiem przy wsparciu pani Emilii Naruszewicz, pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olecku, zorganizowałdziałania o charakterze edukacyjno-informacyjnym w ramach profilaktyki zachowań ryzykownych występujących wśród młodzieży.

W szkole pojawiło się mnóstwo plakatów i ulotek informacyjnych, uczniowie mogli wykazać się wiedzą o tytoniu, przystępując do przygotowanego przez panią Emilię Quizu. W Quizie wzięło udział 38. uczniów.

Kolejne działanie to przeprowadzona we wszystkich klasach pierwszych pogadanka na temat szkodliwości nikotyny. Pani Emilia w sposób bardzo zwięzły zaprezentowała najważniejsze informacje na ten temat.

Dziękujemy bardzo Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olecku,
a w szczególności Pani Emilii Naruszewicz za współpracę.

W organizację wydarzenia w ZSLiZ właczyli się uczniowie: Kacper Domalewski, Paweł Wasiak, Adam Gojlik.

Pedagog szkolny- Cecylia Chilińska