Przygotowanie wojskowe w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych

Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych w Olecku otrzymał zezwolenie Ministra Obrony Narodowej na utworzenie Oddziału Przygotowania Wojskowego w roku szkolnym 2020/2021. Uczą się w nim uczniowie klasy pierwszej Technikum Nr 1 kształcący się w zawodzie technik logistyk.

Młodzież odbywa szkolenie z zakresu przygotowania wojskowego w trakcie 53 godzin zajęć teoretycznych w szkole i 177 godzin praktycznych w 15. Pułku Przeciwlotniczym w Gołdapi. W programie jest także zaplanowany 50-godzinny obóz szkoleniowy.

Uczniowie zdobędą podstawową wiedzę o służbie wojskowej, tj. o wybranych zagadnieniach regulaminu ogólnego, ceremoniału wojskowego, musztry, podstaw wychowania wojskowego i szkolenia bojowego.

Oddział Przygotowania Wojskowego umożliwia uczniom:

- odbycie skróconej służby przygotowawczej i pozostanie żołnierzem rezerw osobowych Sił Zbrojnych RP lub wstąpienie do czynnej służby wojskowej;

• - uzyskanie dodatkowych punktów w procesie rekrutacji przy aplikowaniu na wyższe uczelnie wojskowe.

Powiat Olecki otrzymał dotację celową z Ministerstwa Obrony Narodowej w wysokości 82 640,00 zł na zakup umundurowania 30 uczniom i specjalistycznego wyposażenia Oddziału Przygotowania Wojskowego w Technikum Nr 1 w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych w Olecku. Wkład własny Powiatu Oleckiego wynosi 20 660,00 zł, a całkowity koszt zadania to 103 300,00 zł.