Program edukacyjny „ARS, czyli jak dbać o miłość?”

W terminie 18-22.12.2023r. w naszej szkole, w ramach szkolnego programu wychowawczo-profilaktycznego w zakresie profilaktyki zachowań ryzykownych realizowany był Program Edukacyjny „ARS, czyli jak dbać o miłość? ”.

Starając się wesprzeć szkoły w trudnym zadaniu profilaktyki uzależnień Państwowa Inspekcja Sanitarna realizuje ten program od 2013 roku. Jest on przygotowany przez dr Krzysztofa Wojcieszka, a powstał dzięki wsparciu finansowemu Szwajcarii w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. W tych dniach uczniowie klas 3 i 4 wzięli udział w warsztatach w ramach tego programu, które zorganizowane zostały we współpracy z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Olecku, w ramach „Gminnego Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla gminy Olecko na lata 2022-2025”. Finansowanie tych zajęć nastąpiło ze środków pochodzących z wpłat za zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych.
Wyjątkowość tego programu polega na nowoczesnym podejściu do profilaktyki uzależnień.
W programie nie skupiono się na negatywnych skutkach zdrowotnych używania substancji psychoaktywnych, ale na wartościach uznawanych przez młodych ludzi za ważne, takich jak miłość, rodzina, bezpieczeństwo, i o tym jak nadużywanie tych substancji może negatywnie wpływać na te wartości.
Młodzież uczestnicząca w zajęciach zdobywała wiedzę na temat wpływu używania alkoholu, narkotyków i innych substancji psychoaktywnych nie tylko na zdrowie, ale i na dokonywanie ważnych wyborów życiowych. Istotnym elementem programu było budzenie odpowiedzialności w kontekście przyszłych postaw rodzicielskich, a także uświadomienie młodzieży szkodliwego wpływu używania substancji psychoaktywnych przez kobiety na zdrowie ich przyszłego potomstwa.
Na zakończenie warsztatów wśród uczniów przeprowadzono ankietę ewaluacyjną. Z pozyskanych danych wynika, że ponad 90% uczniów chętnie uczestniczyło w zajęciach realizowanych w ramach programu „Ars, czyli jak dbać o miłość”. W większości uczniowie ocenili program pozytywnie oraz uznali, że zajęcia wniosły coś nowego od ich wiedzy oraz poglądów na ten temat.
Mamy nadzieję, że realizacja programu w naszej szkole przyczyni się do podniesienia świadomości społecznej uczniów w zakresie skutków ryzykownych zachowań zdrowotnych, co w przyszłości wpłynie na ukształtowanie prozdrowotnych postaw i zachowań młodych ludzi.
Warsztaty prowadził trener Pan Robert Jesionek specjalista profilaktyki uzależnień.
Całość koordynowała Cecylia Chilińska – pedagog szkolny.

Autor: Cecylia Chilińska