Lekcja otwarta na temat „Życia codziennego w PRL” z p. Jackiem Rutkowskim.

Kolejny raz zaproszenie do naszej szkoły przyjął pan Jacek Rutkowski, nauczyciel-konsultant Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli (oddział w Olecku) i przeprowadził lekcję otwartą na temat „Życie codzienne w PRL”.

W spotkaniu uczestniczyła klasa 2 TLH. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali pogadanki na temat okoliczności życia w Polsce w okresie PRL. Gość opowiadał anegdoty dotyczące braku towarów na półkach sklepowych, kartek żywnościowych, istnienia „sklepów dla wybranych” czyli Pewexu. Wywiązała się również dyskusja na temat cenzury i inwigilacji w kraju w ówczesnym okresie. Dla uczniów, którzy widzą zwykle przepych w sklepach, bogactwo towarów i ich dostępność – historie z czasów PRL wydają się często abstrakcyjne. Tym ciekawiej jednak brzmią z ust człowieka, który ma ogromną wiedzę na temat tego okresu. Spotkanie odbyło się z inicjatywy nauczycielki historii i społeczeństwa-Urszuli Romotowskiej.

Autor: Urszula Romotowska