Uczniowie ZSLiZ na projekcji filmu „ 303. Bitwa o Anglię”

W poniedziałek 24.09.2018 uczniowie ZSLiZ w Olecku wraz z opiekunami udali się do Regionalnego Ośrodka Kultury w Olecku „Mazury Garbate” na projekcję filmu „ 303. Bitwa o Anglię” w reżyserii  Davida Blaira.

Film Blaira prezentuje śmietankę aktorską współczesnego filmu, ale również zaskakuje różnorodnością obsady. To polsko-angielska produkcja, która zbiera wiele pochlebnych recenzji.

Film nawiązuje do znanej powieści Arkadego Fidlera „Dywizjon 303”. Polscy lotnicy, początkowo niedoceniani i wyśmiewani, stają się legendą. W ramach Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii (RAF-u) tworzą elitarną jednostkę - Dywizjon 303, Dywizjon Myśliwski Warszawski im. Tadeusza Kościuszki, który nie ma sobie równych. Dywizjon 303 zaliczany jest do najlepszych jednostek myśliwskich II wojny światowej. W czasie Bitwy o Wielką Brytanię w 1940 roku przypisywano mu 126 pewnych zestrzeleń zaliczonych oficjalnie podczas wojny, co stawiało go na pierwszym miejscu wśród dywizjonów myśliwskich biorących udział w bitwie.

To jedna z dwóch propozycji filmowych nawiązujących do historii słynnego dywizjonu, jaka pojawiła się w ostatnim czasie. Również film „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”, który wyreżyserował Denis Delić, oddaje hołd Polakom- pilotom myśliwców, walczącym o Anglię.

Organizatorką wyjścia była Urszula Romotowska, a w projekcji wzięły udział następujące klasy wraz z opiekunami: 2 THR (Renata Narewska), 2TŻ (Anna Kulis), 2 TL (Urszula Zaborowska), 3 TLR (Marzena Wiszniewska), 3 TLH (Agata Drywulska- Bartyzel), 3 TŻ ( Anna Olszewska), 4 TL (Sylwia Stypułkowska, Romualda Mucha- Marciniak)), 4 TGR (Urszula Romotowska). Gorąco dziękuję nauczycielom za opiekę nad młodzieżą.

Autor: Urszula Romotowska