Wystawa „Od zaborów do niepodległości” w ZSLiZ w Olecku

Tydzień poprzedzający 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości obfitował w naszej szkole w wyjątkowe wydarzenia.

Jednym z nich była prezentacja wystawy historycznej „Od zaborów do niepodległości”. Autorem i pomysłodawcą wystawy jest p. Jacek Rutkowski – nauczyciel-konsultant Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie Filia w Olecku.

Spotkanie z młodzieżą naszej szkoły odbyło się 6 listopada 2018 roku w Sali konferencyjnej Internatu ZSLiZ.

Pan Jacek Rutkowski często współpracuje z naszą szkołą, tym razem wprowadził młodzież w sytuację w zaborach: rosyjskim, pruskim i austriackim przed odzyskaniem niepodległości, sytuację na emigracji, opowiedział o pocztówkach patriotycznych z lat 1905-1918, przedstawił sam moment odzyskania przez Polskę niepodległości oraz losy II Rzeczpospolitej. Wystawa pana Jacka Rutkowskiego opiera się głównie na różnego rodzaju dokumentach – indeksach, dzienniczkach szkolnych, świadectwach, dowodach osobistych.

W spotkaniu uczestniczyły następujące klasy: 4 Tż, 4 Tgr, 1 TLh wraz z opiekunami: p. Urszulą Romotowską, Cecylią Chilińską, Dariuszem Gałaszewskim.

Wystawa była dostępna dla naszych uczniów, nauczycieli i rodziców przez cały tydzień.

Autor: Urszula Romotowska