Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

5 grudnia 2018 r. w sali kina ROK „Mazury Garbate” odbyły się  obchody Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Uroczystemu koncertowi towarzyszyło przewodnie hasło: „Chcemy żyć, kochać, czuć”.

W części artystycznej   wystąpili: podopieczni Warsztatu Terapii Zajęciowej, grupa taneczna z Przedszkola z Oddziałami Integracyjnymi „Krasnal”, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi, grupa Taneczna Twist z Ośrodka Szkolno - Wychowawczego dla Dzieci Głuchych. Rozstrzygnięty został konkurs plastyczny „Moje marzenia” oraz odbył się kiermasz prac osób niepełnosprawnych       z różnych grup wiekowych. Wolontariusze z Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych: Martyna Dzierżyk, Ewelina Dzierżyk i Rafał Miezio przeprowadzili zbiórkę „Podarujmy rączkę Kazikowi”. Organizatorami Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych byli: Warsztat Terapii Zajęciowej, Fundacja „Olecko bez barier”, Stowarzyszenie Wspierania Szkół i Placówek z Oddziałami Integracyjnymi „Pomarańcza”, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie.

Celem corocznych obchodów jest zwrócenie uwagi na prawa osób z niepełnosprawnościami, upowszechnianie idei tolerancji, otwartości i szacunku dla inności, a także ukazanie zalet płynących z pełnej integracji osób niepełnosprawnych w życiu społecznym, kulturalnym, gospodarczym i politycznym. W Międzynarodowym Dniu Osób Niepełnosprawnych ponówmy nasze zobowiązanie do osiągnięcia celu, jakim jest zbudowanie skoncentrowanego na problemach ludzi i rozwoju społeczeństwa informacyjnego. Zwiększmy nasze starania by umożliwić osobom niepełnosprawnym korzystanie z przysługującym im praw człowieka, wyrównywania szans i przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu.

Szkolne koordynatorki projektu „Bezpieczna szkoła – Bezpieczny uczeń” , zadanie „Mój przyjaciel jest inwalidą”: Marta Wodzyńska – Nowel, Cecylia Chilińska, Monika Brodowska.