Światowy Dzień Czytania Tolkiena w ZSLiZ

W poniedziałek 27 marca cała społeczność szkolna zebrała się w sali gimnastycznej, aby posłuchać fragmentów Drużyny pierścienia, pierwszego tomu Władcy pierścieni J. R. R. Tolkiena.

Czytanie rozpoczęła p. dyrektor Marzanna Pojawa-Grajewska, następnie p. Tadeusz Gogacz, w dalszej kolejności czytanie kontynuował p. Karol Sobczk oraz p. Wojciech Tatarczuk. Na spotkanie czytelnicze inspirowane twórczością pisarza przybyła jedna z mam naszych wychowanków – p. Dorota Milanowska. Natomiast spośród uczniów, odwagą publicznego czytania wykazała się Julita Machnacz, uczennica klasy drugiej, kształcąca się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych.

Wspólne czytanie stalo się pretekstem do odbycia krótkej debaty na temat wartości czytania. Po jej zakończeniu zaprosiliśmy wszystkich na poczęstunek w postaci pieczonych gofrów, gdyż tego dnia obchodziliśmy również Międzynarodowy Dzień Gofra. Postanowiliśmy wykorzystać kulinarne talenty klasy trzeciej, kształcącej się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych i poprosiliśmy, aby z tej okazji upiekli nam gofry. Nauczyciele oraz młodzież byli mile zaskoczeni kulinarną niespodzianką. Cała gofrowa akcja przebiegała bardzo sprawnie dzięki zaangażowaniu p. Anny Kulis,  nauczycielki przedmiotów zawodowych, której serdecznie dziękujemy.

Do Światowego Dnia Czytania Tolkiena, który przypada na 25 marca, biblioteka szkolna Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych przygotowywała się już tydzień wcześniej. Wspólnie z uczniami wykonaliśmy wystawę prac plastycznych inspirowanych twórczością pisarza oraz  ekspozycje z informacjami o samym artyście i jego twórczości. Efekty naszej pracy można obejrzeć w sali języka polskiego nr 4.

Akcja była jednym z kolejnych działań nauczycieli bibliotekarzy propagujących czytelnictwo wśród młodzieży Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych w Olecku.

Autor: Marzena Wiszniewska