Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniuprzypada zawsze w trzeci czwartek listopada.
Jak co roku w naszej szkole włączyliśmy się w tę akcję organizując 21.11.2019 r. zajęcia edukacyjno-informacyjne związane ze szkodliwością palenia tytoniu.

W związku z tym utworzone zostało stoisko informacyjne, przy którym uczniowie mogli porozmawiać z pracownikami Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej p. Emilią Naruszewicz zajmującą się obszarem Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej oraz p.  Katarzyna Godlewską z działu Higieny Komunalnej na temat szkodliwości tytoniu, wykonać przy użyciu Smokelyzera zawartość tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Przeprowadzono także Quiz na temat szkodliwości tytoniu, wzięło w nim udział 54 uczniów. Najlepsi otrzymają dyplomy i upominki sponsorowane przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Olecku. Niestety palenie tytoniu wśród młodzieży jest zjawiskiem występującym bardzo często, dlatego tez zachęcając uczniów do zaprzestania palenia  proponowano im przeprowadzenie krótkiego „Testu motywacji do zaprzestania palenia”. Wyniki testu wykazały, że wielu z uczniów ma szansę by trwale rzucić palenie, w związku z tym na pewno podejmować będziemy w szkole kolejne działania profilaktyczne w tym zakresie. W szkole pojawiło się wiele plakatów  i ulotek informacyjnych a także gazetka ścienna na temat faktów i mitów związanych z papierosami. Kolejne działanie to przeprowadzone w klasach pierwszych  spotkania z p. Emilią Naruszewicz, podczas których przedstawiła ona wiele ważnych informacji na temat zagrożeń związanych z paleniem papierosów, tych tradycyjnych jak i E- papierosów.

Przeprowadzone działania wpisują się w realizację zadań w zakresie profilaktyki zachowań ryzykownych wśród młodzieży a koordynowane były przez pedagoga szkolnego Cecylię Chilińską  i Martynę Dzierżyk członka samorządu uczniowskiego szkoły. Wsparciem organizacyjnym byli uczniowie Klaudia Stach, Damian Ignatowicz i Karol Sieczkowski.

Autor: Pedagog szkolny - Cecylia Chilińska