Dzień Krajobrazu - konkurs!

20 października 2016 roku podpisano Europejską Konwencję Krajobrazową. W związku z tym mając na uwadze art. 6A Europejskiej Konwencji Krajobrazowej, Strony Konwencji zobligowane są do podejmowania działań na rzecz podnoszenia świadomości społeczeństwa w zakresie wartości krajobrazów, ich roli i wprowadzanych w nich zmian. Dlatego też Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska ogłosiła 20 października 2016 r.Dniem Krajobrazu.

Szczegóły w plikach do pobrania.

Pomysł obchodów spotkał się z pozytywnym odzewem stron konwencji i w odpowiedzi na inicjatywę Generalnej Dyrekcji w 2017 r. Rada Europy ogłosiła 20 października Międzynarodowym Dniem Krajobrazu. Tym samym w 2020 r. 20 października, już po raz piaty, po raz czwarty w wymiarzemiędzynarodowym, obchodzony będzie Dzień Krajobrazu. W tym roku głównym tematem obchodów jest Drzewo w Krajobrazie. Celem Dnia Krajobrazu jest promowanie zagadnień związanych z ochroną i planowaniem krajobrazu. Wpisując na stałe do kalendarza Dzień Krajobrazu organizatorzy chcą uświadomić jak ważną rolę w życiu człowieka pełni otaczająca przestrzeń. Krajobraz ma realny wpływ na jakość naszego życia. Organizatorzy proponują, aby tegoroczne działania były prowadzone pod hasłem: „O, cóż jest piękniejszego niż wysokie drzewa!” (Leopold Staff). W ten sposób, popularyzowana będzie wiedza w zakresie znaczenia drzew dla kształtowania lokalnych krajobrazów, a zarazem pokazanie jak drzewa przyczyniają się do wzbogacania krajobrazowego i kulturowego Polski. Informacje o wszystkich wydarzeniach zawarte są zarówno na stronie internetowej Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska www.gdos.gov.pl, jak i na stronie internetowej poświęconej Dniu Krajobrazu oraz w mediach społecznościowych. Dlatego też włączając się w tegoroczne obchody dnia Krajobrazu ogłaszamy konkurs fotograficzny i plastyczny. Zamieszczamy szczegółowy regulamin. Koordynatorem konkursu jest pedagog szkolny Cecylia Chilińska.

Zebrała i opracowała: Cecylia Chilińska- pedagog szkolny