CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!!!!

Ostatni rozkaz dowódcy Armii Krajowej, wydany 19 stycznia 1945 r. rozwiązywał siły zbrojne w okupowanym częściowo przez Niemców, częściowo przez Sowietów kraju i dawał żołnierzom wolną rękę.

Gen. Leopold Okulicki "Niedźwiadek" nakazywał dalsze działania w obronie niepodległości i ludności, jednak zwalniał z przysięgi wojskowej. Interpretacja należała już do podwładnych i ich dowódców.

Powszechne pojawienie się w przestrzeni publicznej sformułowania "Żołnierze Wyklęci" może być dla wielu osób dziwne, a dla tych, którzy nigdy nie mieli z nim do czynienia być może nawet irytujące, biorąc pod uwagę intensywność przekazu. Należy do takiej postawy podejść z troską i zrozumieniem, bowiem przez kilkadziesiąt lat sprawa powojennego zbrojnego podziemia antykomunistycznego była przez władze tuszowana.

01 marca Dzień Żołnierzy Wyklętych uczczono przygotowując krótkie przedstawienie. Grupa uczniów, przygotowana przez nauczyciela Piotra Bartoszuka, zaprezentowała wymowne, oryginalne przedstawienie, które spotkało się z bardzo pozytywnym odbiorem. W inscenizacji uczestniczyli również Strzelcy Jednostki Strzeleckiej Strzelec OSW 1029 Olecko wraz w dowódcą St. sierż ZS Elizą Mrzilek-Święcką, którzy świętowali 26-lecie istnienia Związku, odbierając nominacje na wyższe stopnie strzeleckie za wzorową służbę i przykładną postawę.

Opracowała Eliza Mrzilek-Święcka