Promujemy czytanie w ZSLiZ

W jeden z marcowych poniedziałków nauczyciele Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych przygotowali swoim uczniom niespodziankę.

Tego dnia każda lekcja  rozpoczynała się czytaniem bajki, wiersza, krótkiego opowiadania. Było to czytanie dla rozrywki, bez dorabiania wielkiej filozofii, by pokazać uczniom, że książka to nie tylko lektura, za której nieprzeczytanie są karani, lecz przede wszystkim miła forma spędzania czasu. Dobór literatury był bardzo różnorodny. Pojawiły się teksty z morałem mistrza Wojciecha Młynarskiego, wiersze Jana Twardowskiego Wizyta śmierci i Czysta sprawa, krótkie wiersze o miłości Marii Pawlikowskiej–Jasnorzewskiej, romantyczne teksty Adama Mickiewicza (Powrót Taty), a nawet limeryki Wacława Klejmonta. W poważnym tonie zabrzmiały fragmenty reportażu literackiego Swietłany Aleksijewicz Wojna nie ma w sobie nic z kobiety, czy Oskar i pani Roża Erica Emanuela Schmilta. Uczniowie mieli okazję do poznania literatury nie tylko na lekcjach języka polskiego. Na wiedzy o społeczeństwie królowała Pchła Szachrajka, zaś na fizyce zagościli Przyjaciele Ignacego Krasickiego, a już  na pewno uczniowie byli mile zaskoczeni lekcją matematyki, która rozpoczęła się wierszykiem Marzenie Joanny Kulimowej. Jeden z nauczycieli, Pan Piotr Bartoszuk wykazał się niezwykłym talentem wzorowego czytania Lokomotywy Juliana Tuwima w języku czeskim. Poezję Theodora Seussa Geisela znanego jako Dr Seuss w języku angielskim przybliżyła Pani Justyna Tyczkowska utworem Happy brithday to you.

Akcja była jedną z form planowanych przez szkołę działań promujących i wspierających rozwój czytelnictwa wśród młodzieży.

Marzena Wiszniewska